12 تیر 1399 ساعت 23:37                                   English

 جنگ ، یادآور ویرانی و مرگ است ، اما هنگامی که جنگ جنبه دفاع از کشور، آئین و ارزشهای متعالی انسانی می یابد ، مقدس و ستایش برانگیز می شود . هشت سال دفاع مقدس ایران در قبال تجاوز رژیم بعثی صدام ، جنگی از این گونه است . جوانان، مردان و زنانی که در این راه  به شهادت رسیدند ، اسطوره مقاومت و ایستادگی هستند و یاد و خاطره شان هرگز فراموش نمی شود زیرا آنها برای دفاع از والاترین ارزشها جان خود ایثار کردند . ملت ایران از دیر باز تمدن ساز و فرهنگ ساز بوده و این فرهنگ سازی ، اگر چه فراز و نشیبی داشته اما هیچگاه خاموش نشده است.  انقلاب اسلامی سرآغاز فصل جدیدی در حیات سیاسی ایران در عرصه جهانی بود. به همین دلیل دو ابرقدرت غرب و شرق و اقمارشان به دشمنی با انقلاب پرداختند. زیرا انقلاب اسلامی راهی پیش روی ملتها در مبارزه با ظلم و استکبار و استثمار کشورها گذاشت و سیاستهای استعماری آمریکا و شوروی ، دوابرقدرت وقت غرب و شرق را ، به چالش کشید . تجاوز صدام دیکتاتور عراق به جمهوری اسلامی ایران 19 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با حمایت دو ابرقدرت غرب و شرق ناشی آغاز شد  . آنها نگران صدور پیام انقلاب اسلامی به ملتهای تحت استعمار و استثمار بودند . این تجاوز در 22 سپتامبر سال 1980 آغاز شد. جنگ تحمیلی صدام علیه جمهوری اسلامی ایران هشت سال به طول انجامید و صدام و حامیانش در دو بلوک و شرق و غرب نتوانستند به هیچ یک از خواسته ها یشان در تجزیه  ایران و براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی برسند. این جنگ ، نقطه قوت و افتخاری برای بالندگی آرمانهای انقلاب اسلامی و رشد و شکوفایی ایران در تمام زمینه ها شد. مردم ایران برای گرامی داشت یاد دهها هزار شهید ، جانباز و رشادتهای میلیونها نفر جوان و مرد و زن در دفاع از کشور و ارزشهای انقلاب اسلامی 22 تا 28 سپتامبر را ، هفته دفاع مقدس نامگذاری کردند. در این یک هفته برنامه های  بسیاری برای زنده نگه  داشتن یاد رشادتها و شجاعت  صدها هزار نفر که شهید یا مجروح و جانباز شدند ، گرامی داشته می شود.

در تاریخ ، از هشت سال دفاع مفدس ملت  ایران ، به عنوان نماد آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا یاد خواهد شد ، اما از متجاوز و متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند ، جز به زشتی یاد نخواهد شد . امام خمینی (ره)  فرمودند: «هر روز ما در جنگ برکاتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زده‌ایم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ، ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم . ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردم مان باور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها می‌توان سالیان سال دفاع کرد.» امام خمینی (ره) در آن لحظات حساس و تعیین‌کننده که ماشین مرگبار جنگی صدام با حمایت شرق و غرب در خاک ایران پیشروی می‌کرد ، فرمودند: «ما آن چنان سیلی به صدام بزنیم که دیگر قدرت بلند شدن نداشته باشد». این سخن تاریخی همراه با این فراز مهم از حضرتش که «جنگ ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو این جنگ است» صلابت و دیدگاه محکم آن پیر فرزانه را به نمایش می‌گذارد. این جمله معروف امام(ره)، ماه‌ها بعد در  سلسله عملیات‌ ثــامن الائمه(ع) و شکسته شدن محاصره آبادان ،عملیات طریق القدس ، عملیات  فتح‌المبین و بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر صورت عملی به خود گرفت و سال‌ها بعد در عملیات کربلای 5 و والفجر 8 ، ارتش رژیم بعثی عراق را خرد کرد. صدام در خلال سال‌های پس از جنگ و در جریان تجاوز به امیرنشین کویت اذعان کرد: «ما در جنگ با ایرانی‌ها ، با مردانی با صلابت روبرو بودیم». این دشمن قهار و جنایتکار، با ادای احترام به امام خمینی(ره) اعتراف دیگری هم کرده  و گفته است : «آنها مردانه می‌جنگیدند». 

 مردم ایران هیچگاه یاد مردانی را که از همه چیز خود برای دفاع از انقلاب و اسلام گذشتند فراموش ، نمی کنند. هفته دفاع مقدس بهانه ای برای یادآوری و ماندگاری رشادتهای این مردان پرافتخار در تاریخ ایران است. 

 

شماره حساب و دریافت شناسه واریز

* شماره حساب دانشگاه مازندران جهت فیش واریزی فارغ التحصیلی
      2177395006002 بانک ملی 
* شماره حساب موسسه علامه امینی
     1849113/24   بانک ملت
* دربافت شناسه واریز شهریه

اطلاعات تماس

نشانی: مازندران - بابلسر- بهنمیر- بلوار امام خمینی (ره) -
گلستان 15 - موسسه آموزش عالي علامه امینی

تلفن: 35750810 - 011 ( الی 15 )

کد پستی: 4744135161